Argumenty za tuningiem elektronicznym

Piotr Kowalczyk
16.09.2021

Tuning elektroniczny cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest łatwo dostępny, można go przeprowadzić w praktycznie każdym aucie napędzanym silnikiem z turbodoładowaniem, zajmuje mało czasu i nie kosztuje majątku. Jeśli rozważasz zainwestowanie w podniesienie mocy i momentu obrotowego silnika, to w naszym artykule znajdziesz argumenty, które powinny Cię do tego przekonać.

Znacznie przyjemniejsza jazda

Tuning elektroniczny zwykle daje spektakularne rezultaty. Podniesienie mocy silnika o kilkadziesiąt koni mechanicznych i zwiększenie momentu obrotowego o kilkadziesiąt niutonometrów nie jest żadnym specjalnym wyczynem dla tunera, natomiast dla właściciela pojazdu jest to wręcz olbrzymia zmiana.

Auto będzie wyczuwalnie dynamiczniejsze, a co za tym idzie zacznie dawać więcej przyjemności z jazdy. Jest to zatem polecane rozwiązanie dla kierowców, którzy nieco kręcą nosem na osiągi auta, choć generalnie są z niego zadowoleni i nie chcą się z nim rozstawać.

Wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze

Poprawienie osiągów jednostki napędowej ma na celu nie tylko wywołanie szerokiego uśmiechu na twarzy właściciela. Jest to również inwestycja w bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Szczególnie na polskich drogach dynamiczny samochód jest niezwykle przydatny, ponieważ pozwala sprawnie i bez niepotrzebnego ryzyka wyprzedzić np. TIR-a na jednopasmowej drodze czy bezpiecznie włączyć się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Niższe spalanie

Okazuje się, że tuning elektroniczny w wielu przypadkach pozwala realnie obniżyć zużycie paliwa. Wszystko dzięki temu, że po „zdjęciu kagańca” silnik płynniej rozwija moc, a większa dynamika pozwala kierowcy na dużo spokojniejszą jazdę, rzadsze redukowanie biegów oraz słabsze naciskanie na pedał gazu. W oczywisty sposób przekłada się to na ograniczenie spalania.

Tuning elektroniczny nie musi być ryzykowny

Wiele osób nadal obawia się tuningu elektronicznego, wychodząc z założenia, że znaczne podwyższenie mocy silnika musi mieć negatywny wpływ na trwałość jednostki. Nic z tych rzeczy. Doświadczony i rozsądny tuner zawsze planuje swoje działania w taki sposób, aby nie odbiły się one na bezpieczeństwie silnika. Fachowo przeprowadzony tuning elektroniczny nie spowoduje więc ograniczenia trwałości jednostki napędowej czy osprzętu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.