Akcesoria do ochrony samochodu przed słońcem i nagrzewaniem – co warto kupić?

Marek Szydełko
08.07.2022

Tuningowanie samochodu to nie tylko modyfikacja karoserii, jednostki napędowej czy zawieszenia. Pod to pojęcie można podciągnąć także inwestowanie w różnego rodzaju akcesoria, które są bardzo przydatne w codziennych sytuacjach. Dobrym przykładem będą tutaj akcesoria do ochrony samochodu przed słońcem i nagrzewaniem wnętrza. To spory problem w okresie letnim, dlatego warto wiedzieć, jak go rozwiązać – i to całkiem niedużym kosztem. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Mata na deskę rozdzielczą

To najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. Mamy na myśli zwykłą matę ze srebrzystą powłoką, którą przed wyjściem z samochodu układa się na desce rozdzielczej lub przyczepia do szyby od środka przy pomocy przyssawek.

Lepszy efekt dają natomiast maty, które mocuje się do szyby od zewnątrz, na przykład przytwierdzając ją drzwiami z przodu (przytrzaskujemy specjalne uszy). Dzięki temu rozwiązaniu promienie słoneczne w dużo mniejszym stopniu penetrują wnętrze pojazdu.

Półplandeka

Jest to bardzo popularne rozwiązanie na południu Europy, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród polskich kierowców. Półplandeka to nic innego jak materiał, który zabezpiecza wszystkie szyby oraz dach pojazdu przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Półplandekę mocuje się specjalnymi gumkami do kół oraz podwozia samochodu, dzięki czemu nie zerwie jej nawet silniejszy podmuch wiatru. Taki gadżet można kupić już za mniej niż 100 złotych.

Pokrowiec

Teraz propozycja dla tych, którzy chcą zabezpieczyć samochód nie tylko przed nadmiernym nagrzewaniem, ale też żywicą, odchodami ptaków czy kurzem. Pokrowce były bardzo popularne w naszym kraju w czasach komuny, a dziś powoli wracają do łask.

Przykrycie samochodu pokrowcem na pewno ma sens wtedy, gdy planujemy dłuższy postój auta w jednym miejscu, w dodatku w pełnym słońcu i przy panujących wysokich temperaturach – przykładem może być tutaj wybranie się na wakacje autem na południe Europy.

Porządny pokrowiec do okazjonalnego użytku można kupić za około 250-300 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie