Polisa OC – jak sprawdzić, czy posiada ją sprawca wypadku?

Marek Szydełko
01.03.2023

Będąc poszkodowanym w kolizji lub wypadku samochodowym warto wiedzieć, czy sprawca posiada aktualne OC, z którego wypłacone zostanie odszkodowanie. Okazuje się, że można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Można również sprawdzić, czy ma on wykupione Autocasco. Zapraszamy do poradnika, który wyjaśni, jak sprawdzić te kwestie.

W jakich sytuacjach możemy sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC?

Sytuacji, w których jako kierowcy chcemy sprawdzić stan posiadania aktualnego ubezpieczenia OC przez innego kierowcę jest sporo, lecz najczęściej są nimi dwa przypadki. Pierwszym z nich jest kwestia kupna używanego samochodu. Chcąc kupić auto z drugiej ręki, sprawa OC jest czymś, co nas bardzo interesuje. Jeśli samochód ma opłaconą polisę, wówczas przechodzi ona na nowego właściciela, co znacznie obniża koszty związane z nowym nabytkiem. Drugim najczęstszym przypadkiem, gdy chcemy sprawdzić posiadanie ubezpieczenia przez innego kierowcę są kolizje i wypadki drogowe, w których jesteśmy poszkodowani. Kierowcy będący sprawcami wypadku, nie zawsze są skorzy do współpracy i odmawiają podania danych niezbędnych do skorzystania z OC. Ofiara wypadku ma prawo wiedzieć, czy z kwestią odszkodowania nie będzie żadnych problemów.

Jak sprawdzić, czy samochód ma OC?

W przypadku, gdy kierowca nie posiada polisy, ubezpieczenie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak jest to o wiele bardziej skomplikowana procedura, niż standardowe ubieganie się o odszkodowanie z OC sprawcy. Informacje na temat OC przekazywane są do wszystkich organów, które mają prawo kontrolować polisę. Dane te przesyłane są również do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Chcąc sprawdzić, czy samochód ma ważną polisę komunikacyjną, należy znać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Baza OC i AC jest dostępna na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby zdobyć informację należy wypełnić prosty formularz, zawierający kwestie takie jak numer rejestracyjny lub numer VIN, a także datę, dla której chcemy sprawdzić polisę. W ten sposób uzyskamy pełen zakres informacji na temat numeru polisy, zakładu odpowiedzialnego za ubezpieczenie, marki i modelu pojazdu, a także adresu ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie AC – czy warto je sprawdzać?

Kwestie związane z posiadaniem Autocasco przez sprawcę nie są w żadnym wypadku przydatne osobie poszkodowanej. To dlatego, że ubezpieczenie AC dotyczy zabezpieczenia właściciela samochodu, a nie osoby poszkodowanej. Jest to zatem zupełnie inny rodzaj polisy niż OC, która chroni osoby poszkodowane przez właściciela ubezpieczenia. Osoba poszkodowana w wypadku nie ma zatem nic wspólnego z AC sprawcy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie